Serije koje trenutno pratimo

Moderator: Dybuk

User avatar
ex pistol
Posts: 405
Joined: Sun Apr 14, 2019 11:12 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ex pistol » Fri Jul 24, 2020 10:23 pm

Zerozerozero je kvalitet i dobro tempirano putovanje kroz 8 epizoda. Doduše suvi realisti će naći mane zbog preterivanja recimo za meksički deo priče (da li je tamo stvarno tako !??!!)

User avatar
tomat
Posts: 145
Joined: Sun Jun 03, 2018 10:05 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by tomat » Sun Aug 02, 2020 9:36 am

Pogledao belgijsku seriju Tabula rasa, preporučujem

https://m.imdb.com/title/tt5197860/

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ridiculus » Sun Aug 02, 2020 11:13 pm

Strike Back je prilično dobar, ako volite akciju. Ili, bolje rečeno, prve sezone su dobre. To je prva Cinemaxova serija, ali zapravo nije nastala kao njihova. Britanci su producirali prvu sezonu, koja je negde poznata kao Strike Back: Origins, a tek nakon toga je Cinemax ušao u priču. Nisam gledao tu "pravu" prvu sezonu, jer naš HBO pod prvom sezonom smatra sledeću - drugu po zvaničnoj numeraciji - i nastavlja u skladu sa tim. Ionako se likovi menjaju, pa nije neophodno gledati sam početak da biste shvatili šta se kasnije događa.

Cinemax - dakle ima golotinje i seksa. Mnogo lepih žena svakog mogućeg porekla - mnogo više nego u Igri prestola, recimo, koji deli neke glumce sa ovom serijom - ali retko koja preživi dve epizode. :x Naravno, Damian Scott, jedan od glavnih likova, kojeg igra šarmantni* Australijanac Sullivan Stapleton, spava gotovo sa svakom. Džejms Bond nema više mnogo smisla posle ovoga. A i akcija je uzbudljiva, i svaka tropa iz moderne geopolitike je prisutna, i lokacije su raznovrsne. Tempo je pravi televizijski - bam, bam, scena, scena, scena, kraj - i nema se mnogo prostora za kontemplaciju ili posmatranje emotivnih ili psiholoških rezultata određenih postupaka ili događaja.

Svaka sezona je zasebna priča, i svaka je podeljena na manje narativne celine, koje su po pravilu dve epizode. Posle nekoliko sezona tim se menja, što će reći, i glumci, ali taj deo nisam gledao. Čujem da nije na istom nivou. Očekivano.


* TAKO JE!!! JESTE!!! Dobro ste pročitali!

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ridiculus » Mon Aug 17, 2020 5:12 pm

Počeo je Lovecraft Country!

A završio se Perry Mason. Čujem da je stvarno dobar, i prvom prilikom ću to proveriti. Gledao sam u skorije vreme nekoliko takvih kriminalističkih drama smeštenih u period između dva svetska rata (Peaky Blinders, Babylon Berlin), ali u mom srcu uvek ima mesta za nove, pogotovo ako donose nešto drugačije. Na primer, noar.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Dybuk » Mon Aug 17, 2020 5:15 pm

ridiculus wrote: Počeo je Lovecraft Country!
Nešto sam ispala iz fazona serija, javi kako ti deluje, ako počnem da gledaš. :)
I live in the weak and the wounded, Doc

Truba
Posts: 1204
Joined: Tue Dec 10, 2019 9:58 am

Serije koje trenutno pratimo

Post by Truba » Mon Aug 17, 2020 6:14 pm

Ja cekam kad sezona zavrsi
:violin:
Mada sumnjam da ce valjat

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ridiculus » Tue Aug 18, 2020 7:01 pm

Dybuk wrote: Nešto sam ispala iz fazona serija, javi kako ti deluje
Važi, samo da završim Cursed, repriziram Deadwood, i pogledam The Knick!!!

Ali verovatno će se negde između naći vreme za gledanje jedne epizode?

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Dybuk » Tue Aug 18, 2020 7:18 pm

:lol: 1 je dovoljna!
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ridiculus » Fri Aug 21, 2020 5:50 pm

Dakle, jednorečenični prikazi za novo doba redukovane koncentracije i doktorske-disertacije-o-značenju-serije-na-osnovu-špice. Samo u začecima, priznajem, jer ako bacite pogled ispod, videćete mnoštvo slova. Čitajte ih!

Cursed: Očekivano konfuzno i nezanimljivo. (Zapravo, nisam pratio drugi deo serije sa posebnim interesovanjem, pa je moguće da sam nešto propustio, ali to "nešto" je i u najboljem slučaju suviše tanko. Tipa, "Morgana je postala Smrt jer nikako drugačije nije mogla da spreči pogibiju svoje prijateljice, koja je uprkos tome pala u ponor. Valjda? :think: Tako nekako.)

Deadwood: Još uvek najbolji dijalozi u jednoj televizijskoj seriji. (Druga rečenica, ako je dozvolimo, bi bila: i odličan odabir glumaca. Treća bi bila: Wu, Swendgen, cocksucker!)

The Knick: Još uvek nepoznanica.

U poslednjem trenutku sam se odlučio za Warrior, pošto ima samo jednu sezonu (a The Knick ima dve), a druga kreće od oktobra, pa da se pripremim... A postoji i tematska veza sa Deadwoodom, u kojem se pojavljuju kineski emigranti u bliskim vremenskim okvirima, a pominje se i San Francisko (gde se odvija Warrior).

Elem, Warrior: nešto između filmova Brusa Lija, Van Dama, i Benšija.

Ok, što bi rekao Sverindžen, moram na ovom mestu da ubacim još svojih tropa i gambita! Uvodna špica je slabija nego ona u Benšiju, i kinematografija je generalno slabija, i muzika je slabija. Izbor glumaca je uglavnom dobar, ali još nisam načisto sa glavnim, Andrew-jem Koji-jem. Nema veze, Olivia Cheng ima dovoljno šarma za čitav novogodišnji paket TV serija. Sve vam opraštamo, čujete li, ostale serije!? Ah, Langley Kirkwood. U Benšiju je igrao psihotičnog pukovnika (ali tek u trećoj sezoni), koji je prosto kipeo of fizičke forme i spremnosti i prezira prema političarima, a ovde je zamenik gradonačelnika, politički manipulant kome nedostaje jedna noga. Raznovrsnost bez premca! I koreografija borbi u seriji je, što bi rekli, second to none. Taj aspekt je dobro pokriven, na nivou odličnih akcionih filmova. Scenario je Troperov, što znači da je dobar. U okvirima žanra, naravno, jer poštuje pravila koja će neki nejasno uočiti kao nedostatke.

U Benšiju smo imali klanove: bivši Amiš koji vlada podzemljem protiv indijanskog plemena i bandi (i još zilion drugih frakcija, ali to je glavno), a u Ratniku imamo sukob kineskih tongova među sobom i sa Ircima, a tu su negde i potomci Mongola, od kojih svi zaziru. S pravom. "Nisu u Kini badava sagradili Veliki zid da ostave te divljake napolju."
Svaka fikcija koja sadrži potomke Džingis Kana ima kredit kod mene.

Ček, ček, sad sam se setio da je Marco Polo imao i Mongole i Oliviu Cheng, i opet nije bio ništa posebno. Propade mi sjajna matematička formula umetnosti! :cry:

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Dybuk » Fri Aug 21, 2020 6:07 pm

Podugačko (ne na nivou disertacije, khm) ali zabavno :lol: :clap:
Šteta što ništa od ovoga nije moj fazon...
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ridiculus » Fri Aug 21, 2020 7:00 pm

Dybuk wrote: Podugačko (ne na nivou disertacije, khm) ali zabavno
Pod "disertacijom" sam u ironičnom obliku mislio na težnju da se sudi o celini na osnovu poznavanja samo delića te celine, i sve je to nekako u (barem prividnoj) suprotnosti sa onim prvim. S jedne strane imamo težnju da se dugački tekstovi ili priče opisuju sažeto, s malo reči, s druge da se iz kratkih delova izvlače dalekosežni i univerzalni zaključci. Baš skoro videh jednu "kritiku" gde "pisac" na iskvarenom i sveukupno jadnom engleskom optužuje scenaristu da ne ume da piše i da zaslužuje otkaz. Ludilo! Samosvest je izgleda ostavljena u XX veku, da istruli.

O Deadwoodu ću pisati na posebnoj temi, kako mi već raspoloženje bude nalagalo. Ima tu dosta teatralnosti (i jedinstva mesta, možda i vremena), i povremeno podseća na pozorišnu predstavu. I ima nekoliko stvarno srceparajućih scena - na primer, na kraju prve sezone, sve sa sveštenikom koji se postepeno gubi (i lagano umire od tumora), ali jedna scena posebno. Ako bih pravio listu najtužnijih scena na televiziji (ili onih koje su me nagnale da zaplačem), ta je sigurno u top 10.

Ovim tempom ću pogledati i Lovecraft Country za koji dan.

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Dybuk » Fri Aug 21, 2020 7:11 pm

Te aktuelne tendencije me nerviraju podjednako, već smo malo diskutovali o apsolutima 10 ili 1 (dodala bih i svačijem pravu da se meša i izražava stavove o stvarima koje ne razume) ali mi smo malo drugačija publika. Iako možda people od few words ;)
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ridiculus » Sat Aug 22, 2020 7:50 am

Dybuk wrote: Iako možda people od few words
Bolje nego obrnuto. "A few words of people!" Zvuči omalovažavajuće. :)

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Serije koje trenutno pratimo

Post by Peca » Tue Aug 25, 2020 1:23 pm

Ovaj Lavkraft Kantri toliko smara sa BLM da je skoro nepodnošljivo gledati ga.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Serije koje trenutno pratimo

Post by Peca » Tue Aug 25, 2020 4:20 pm

Odgledao dve epizode, kakav dreš, tužiću HBO da mi nadoknadi 2h života.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

User avatar
Dybuk
Posts: 11852
Joined: Thu Jul 27, 2017 12:18 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by Dybuk » Tue Aug 25, 2020 4:27 pm

:lol:
I live in the weak and the wounded, Doc

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ridiculus » Tue Aug 25, 2020 7:29 pm

Glavno pitanje je da li 'Lovecraft matters' u seriji koja koristi njegovo ime.

Nisam još gledao, veovatno se bojeći da će moje iskustvo biti slično. Imam vremena ovih dana, pa ću verovatno žrtvovati malo za jednu epizodu.

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Serije koje trenutno pratimo

Post by Peca » Tue Aug 25, 2020 8:38 pm

Bukvalno ga siluju. Od naslova (Lovecraft country - rasist country), preko spominjanja u prvoj epizodi u tom kontekstu, do toga da ipak koriste njegov universe za seriju, i to jako loše. Pritom te dok gledaš konstantno bombarduju ugnjetavanjem crnaca, svaki kadar, svaki dijalog se tiče toga, toliko je napadno i dosadno da čovek pomisli da se oni u stvari zajebavaju.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

ridiculus
Posts: 623
Joined: Sun Sep 10, 2017 5:28 pm

Serije koje trenutno pratimo

Post by ridiculus » Wed Aug 26, 2020 5:24 am

Rasizam jeste činjenično stanje u Americi. Nemam ništa protiv toga da se fikcija bavi time, ili pokuša da ukaže. Sad, to što je Amerika stožer univerzuma i moralni vodič čovečanstva i svih živih bića i božanstava - barem u sopstvenoj svesti - to je druga stvar. Svuda nam se natura da bi sve trebalo biti poput (idealizovane) Amerike: Britanija u His Dark Materials (na alternativnoj Zemlji), Britanija u Cursed (u doba poznog rimskog carstva), svet iz Witchera... crne zajednice se mogu naći i na Arktiku i oduvek su bile tamo, ako je verovati ovim pričama. Prikaz crnaca u Americi mi je zapravo najmanji problem.

Pre neki dan sam odgledao prvu sezonu Warrior-a, i tamo je sve kako treba. Mnoštvo glumaca azijskog porekla, ali niko se ne pojavljuje bez smisla i jakog pokrića u samoj priči.

Inače, Ghoul je napisao na svom blogu šta misli o Lovecraft Country... čija druga sezona će se zvati Lovecraft Blues, nagađam. :)

I ne zaboravimo da je serija rađena po romanu. Koji nisam čitao, pa ne znam ko je za šta odgovoran. I Jurnee Smollett svakako nije crnkinja.

User avatar
Peca
Posts: 2816
Joined: Tue Aug 22, 2017 11:15 am

Re: Serije koje trenutno pratimo

Post by Peca » Wed Aug 26, 2020 9:43 am

Aj ti prvo odgledaj.

Sent from my SM-A715F using Tapatalk

Cold silence has ... a tendency to
atrophy any ... sense of compassion
...between supposed lovers
...between supposed brothers

Post Reply