The Boys

Moderator: Dybuk

Post Reply
ridiculus

The Boys

Post by ridiculus » Sat Sep 12, 2020 7:38 pm

Završio prvu sezonu, i napraviću pauzu nekoliko dana pa se bacam na drugu. Do tada bi trebalo da izađe peta epizoda, i negde oko šeste ću se priključiti u realnom vremenu.

A red je da najbolja superherojska serija dobije svoju temu.

Čitam baš kako ljudi preporučuju Daredevila i Punishera, ali to su drugačije zverke. Marvel/Netflix serije imaju šmek ulice i kulturnih getoa, i više su nalik na akcione trilere, ne toliko različite od Betmena. A čak i ako to zanemarimo, The Boys su mnogo više od akcije i makljaže sa spektakularnim sposobnostima. Oni su o Americi, o politici, o medijima, o kultu zvezda, o tome kako se način na koji se prezentujemo javnosti razlikuje od naše stvarne prirode, i o sličnim , "teškim" temama, ali dotaknutim na zanimljiv i cinično šaljiv način.

"Pozitivni" (ali ne stvarno) likovi su najmanje zanimljivi ovde. Publika je potaknuta da se poistoveti sa Hughiem (Jack Quaid), koji je neiskusan i zbunjen dešavanjima, ali srce mu je uglavnom na pravom mestu. Najiritantniji lik mi je bio Butcher (Karl Urban), a ne Homelander - Butcher, koji je neka vrsta mentorske figure Hughie-ju, ali je potpuno zaslepljen osvetom i razmišlja neinteresantno pravolinijski. Urban ima kul pojavu i britanski naglasak, ali ga to ne vadi na duže staze.

Ne, najzanimljiviji likovi su sami super-ljudi, i pre svega Sedmorka, napravljena po uzoru na Ligu pravde. Sam Homelander (Antony Starr) nije baš psihopata kakvim ga neki fanovi i mediji prikazuju, ali je svejedno nezamislivo opasan zato što ima sve ljudske nedostatke - sujetu, ljubomoru, tvrdoglavost... - a praktično ništa ne može da ga zaustavi ili ograniči. Lice koje pokazuje javnosti je ona persona koju znamo kao Supermena. Ova serija je o onome što je iza tih maski.

Već sam rekao, i Dominique McElligott je odlična kao Wonder Woman (iliti Queen Maeve), a na kraju mi se dopao i Aquaman (tj. The Deep/Chase Crawford) u svojoj nespretnosti i opsednutosti "oslobađanju" morskih stvorenja poput delfina.

Produkcija je odlična, sa dosta montažnih trikova koji nam predstavljaju medijski pogled na tu "realnost", ali muzika, tj. odabrane licencirane pesme, su neprevaziđene, počev od The Passenger Igija Popa, na kraju prve epizode.

ridiculus

The Boys

Post by ridiculus » Mon Sep 14, 2020 8:05 pm

Znamo da je serija rađena "po stripu", ali taj je zapravo daleko manje zadovoljavajući i uopšte vredan truda od nje. Rađen po scenariju Gartha Ennisa, koji ne voli ideju superheroja, ali voli da se ispovraća po čitaocu - ili, u zavisnosti od intrepretacije ko je tu subjekt a ko (ili šta) objekt, da natera čitaoca da se ispovraća po stripu - i vizuelizovan od strane Daricka Robertsona, koji je meni lično jedan od najmanje zanimljivih-a-poznatijih crtača te generacije, ali ga ljudi vole i zbog rada na Transmetropolitanu. (Nalazim udobno objašnjenje u tome da je ta generacija čitalaca došla do "genijalne" ideje da je priča bitna (a ona se u ovom slučaju tumači kao "scenario", pisani dokument), a crtež (koji se tumači kao veština vizuelne reprezentacije) je neophodno zlo. Da, u tom fantastičnom svetu, Darick Robertson možda može da bude odličan strip-crtač.)

Ukratko: strip The Boys je poput South Parka sa superherojima, a TV serija The Boys je nešto mnogo dublje i inteligentnije. Evo jednog poređenja, ali preporučujem ga samo onima koji su pogledali prvu sezonu.

https://youtu.be/8NIMq4X9tMs

Drugo, akcija nije jaka strana te serije. Mislim, nije baš loša, ali standardi su odavno pomereni za televiziju. Neke scene su snimljene bolje od drugih, ali generalno su efekti jača strana od fizičke borbe, koreografije, i dublerskog rada. Evo kako su to pokušali da zamaskiraju, hiperbrzim rezovima:

https://youtu.be/nt2rV6JMS-s

Treće, what the fuck?

Image

Treći po popularnosti na IMDB-u među glumcima? OK, to je parodija ozbiljnog merila, i menja se od danas do sutra (zapravo, na nedeljnoj bazi), ali ipak sam danas iznenađen. Pozitivno... iako popularnost ima lošu istoriju uticaja na ljudska bića. Erin Moriarty je čak na prvom mestu trenutno, a ona je glavna ženska uloga u seriji (Starlight), što svedoči o popularnosti serije. Ali ona me ne zanima preterano kao glumica ili pojava.

Post Reply